Akıllı Tarım ve Stok Yönetimi

Güncelleme tarihi: 10 Oca 2021

İnsanın alın teri ile başlayan çiftçilik tarım aletlerinin yapımında kullanılan bakır ve demirin kullanılmasıyla evrimselleşmiştir. Farklı boyutlara ulaşan tarım teknolojilerinin gelişim aşamaları olan; buhar makineleri, elektrikli makineler, bilgisayar ve dijital sayesinde değişime devam etmektedir. Gelinen son nokta ise şu an 4.0 nesli olarak adlandırılan yapay zekalı Akıllı Tarım aşamasına geçilmiştir. Akıllı Tarımla ifade edilmek istenen konu şudur; toprağa ne ekileceği, nasıl ve ne kadar bakım yapılacağı, hasat ve pazarlamanın e-ticaretle birlikte yapay zekanın bilgileri ışığında çiftçiliğin yönetildiği ve sürdürülebilir bir boyuta ulaşmasıdır. Peki asıl sorun nedir?

Faizci bencil kapitalist ekonomik sistemler ile kıt ve yozlaşmış siyaset arasında Akıllı Tarımın durumu ne olacağıdır? Güçsüz ve zayıf çiftçileri köleleştirmek için 4.0 yapay zeka Akıllı Tarım, zenginler için Firavun Aklını kullanacağı aşikardır. İnsanın kurdu yine insan olacağı bu düzeni değiştirmenin yolu elbette vardır.

Ziraat Fakültelerin artık Akıllı Tarım seviyesine çıkmalı ve yapay zekaların insanların kollektif yararına kullanılması sorunun çözüm yolu olacağı kanaatindeyim.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör